ÜRÜNLERİMİZ
OlcumCihazi.com Hoşgeldiniz

Bizden Haberler


DÜNYANIN İLK STANDARD KANUNU: "KANUNNÂME-İ İKTİSÂB-I BURSA" 1502

Dünyanın ilk standard kanunu 1502 yılında, Velî namlı Osmanlı padişahı, II. Bayezid tarafından çıkarılan “Kanunnâme-i İktisâb-ı Bursa” fermanıdır. 48 maddeden ibaret bu fermanda, Bursa’da; yenilip-içilen, alınıp-satılan her şeyin standardı belirleniyor, ürünlerin hangi maddelerle yapılabileceği, nasıl yapılması gerektiği ve elde edilen maddenin maliyeti ve bazı temel malların satış fiyatları tesbit ediliyordu. Meselâ, bu fermanın ikinci maddesi ekmeklere, üçüncü maddesi alışverişte yapılan usulsüzlüklere, dokuzuncu maddesi tatlılara, on üçüncü maddesi etlere, on beşinci maddesi de lokantalara dâir idi. Bu fermanda söz-konusu standardizasyona, Batı’nın en az 250–300 yıl sonra gittiği göz önünde bulundurulursa, fermanın ehemmiyeti biraz daha anlaşılır.


CİVALI TERMOMETRENİN SATIŞI DURDURULDU

Sağlık Bakanlığı, sağlık açısından tehlike oluşturduğu için, cıvalı termometrelerin (ateş ölçerler) satışını durdurdu. İlaç Eczacılık Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı genelgede, özetle şu uyarılar yer aldı:

Cıva zehirliyor

Camdan yapılan bu termometreler, kolaylıkla kırılıyor ve içindeki cıva açığa çıkabiliyor ve oda ısısında kolayca buharlaşabiliyor. Cıva zehirlenmesi, özellikle buharlaşan cıvanın solunması ve gıdaların içine bulaşarak ağızdan alınmasıyla oluşuyor. Zehirlenme bulguları kolaylıkla ayırt edilebilecek nitelikte olmadığından, tanı koymak zorlaşıyor.

Ölümcül olabiliyor

Cıva, vücuttan atılamıyor ve cıva buharı, hücre zarından kolaylıkla geçerek beyne ulaşıyor. Tüm dokulara yerleşen cıva buharı, zamanla dokularda birikirse, dönüşümü olmayan nörolojik bulgularak neden oluyor. Bunlar, ölümle sonuçlanabiliyor. Hatta zamanında tanı konulması durumunda bile uygulanacak tedavi, ortaya çıkan bulguları ortadan kaldırmayabiliyor. Bu nedenle henüz tüketiciye sunulmamış ürünlerin, İl Sağlık Müdürlüğü görevlileri gözetiminde imha edilmesi gerekiyor. Sağlık kurumları ve okul laboratuvarları gibi kamusal alanda hali hazırda kullanılmakta olanların yerine mümkünse cıva içermeyen muadillerinin kullanılması öneriliyor.

Kırılan termometre içindeki cıvayla temas eden kişilerin Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı’na başvurmaları isteniyor.

 

Göster:
Sırala:
SON EKLENEN ÜRÜNLER